Limnofila wodna Limnophila aquatica

Limnofila wodna (Limnophila aquatica) – gatunek rośliny należący w zależności od ujęcia taksonomicznego do rodziny trędownikowatych lub babkowatych. Gatunek o niejasnej pozycji; w ważniejszych bazach gatunków nie jest wymieniany. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji (Indie, Bangladesz, Sri Lanka), w Polsce znajduje się w kolekcji niektórych ogrodów botanicznych i jest wykorzystywany przez hobbystów jako roślina akwariowa.

Pokrój bylina, hydrofit. Osiąga długość do około 50 cm przy szerokości do 15 cm. Wytwarza rozłogi. Łodyga ma grubość do 5 mm, w pobliżu powierzchni wody jest czerwonawo nabiegła. Liście jasnozielone, pierzastodzielne, złożone z bardzo wąskich odcinków o długości do 5 cm. Wyrastają okółkowo, po 18–20 w jednym okółku. Kwiaty niebieskie, zebrane w wystające ponad powierzchnię wody kwiatostany.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:17:16]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72950638. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.