Kamasja Leichtlina Camassia leichtlinii

Kamasja Leichtlina (Camassia leichtlinii) – gatunek byliny należący do rodziny szparagowatych (Asparagaceae s.l.), a w niej do podrodziny agawowych. Pochodzi z Ameryki Północnej.

Pokrój roślina o wysokości do 120 cm, wyrasta z pojedynczej cebuli o średnicy do 3 cm. Liście szydłowate, do 9, osiągają 60 cm długości przy szerokości 5-25 mm. Kwiaty barwy białej lub niebieskiej, zebrane w grono o wysokości do 120 cm na szczycie sztywnej łodygi. Kwiaty dojrzewają stopniowo od dołu ku górze.

Roślina ozdobna. Nadaje się do sadzenia w niewielkich grupach na rabaty bylinowe. Szczególnie dobrze prezentuje się w sąsiedztwie niskich bylin lub traw ozdobnych. Raczej nie nadaje się na kwiat cięty, gdyż dość szybko więdnie. Roślina miododajna o wydajności pyłkowej 10,6–12,8 mg/10 kwiatów. Cebule wszystkich gatunków kamasji są jadalne. Dawniej były w tym celu zbierane przez Indian.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 20:15:20]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=73021012. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.